Bu Noel Ağacını Yetiştirmek 10 Yıl Sürdü. Fiyat? 105 dolar

Sahibinden

REKLAMLARI ATLA

Bu Noel Ağacını Yetiştirmek 10 Yıl Sürdü. Fiyat? 105 dolar

  • Makalenin tamamını paylaş

İle Stefanos Chen

Fotoğraflar: Bryan Anselm

18 Aralık 2023, 03:00 ET

Ağaçların dikilmesinden bu yana her gün bir zar atılıyor.

Bay Wyckoff’un sahip olduğu diğer 90 dönümlük alanda yetiştiği mısır ve soya fasulyesi gibi emtiaların aksine, Noel ağaçlarını aşırı hava koşullarının neden olduğu zarara veya denizde artan bir savaş veya tedarik zincirini donduran doğum olaylarına karşı sigortalamanın iyi bir yolu yok. diye ekledi.

57. yılında Bay Wyckoff, “Çiftçiler en büyük kumarbazlardır” dedi. Ailesi, büyükbabası 1950’lerde işe başladığından beri Midtown Manhattan’a yürüyerek yaklaşık 90 dakika uzaklıktaki Belvidere, NJ’de Noel ağaçları yetişiyor.

Noel ağaçları yaklaşık 12 ila 14 inç kadar yavaş büyür ve tohumdan hasada kadar geçen süre 10 yıl sürer. Fidanlıklardan satın alınanda diktiği ağaçların çoğu 3 ila 5 yaşlarındadır.

Maliyetleri Bay Wyckoff için karşılanıyor, bu yıl ağaçlarının fiyatını uygun başına 15 boyunca ya da iki metrelik bir ağaç için geçen yıl 14 dolardan 105 oranında çıkardı. Yıllar önce benzer ağaçların metre başına 10 civarında satıldığını söyledi. Sattığı ağaçlar arasında popüler Fraser göknarı, Norveç Ladini ve Canaan ve Douglas göknarları yer alıyor.

Risklere rağmen Bay Wyckoff’un karlı ürünü olmaya devam ediyor. Geçen yıl 5.000 adetten bu yıl 7.000 adet satmayı bekliyor.

Ulusal Noel Ağacı Derneği’nin genel müdürü Tim O’Connor, “Şu anda bir patlama dönemindeyiz” dedi. Pandemiden önce arz kısıtlıydı, ardından sürekli olarak toplanıp kesilebilecek ağaçlara olan talep hızla arttı.

Mevcut en son federal anlaşmaya göre, 2017 yılındaki 15.000 Noel ağacı çiftliği satışı 376 milyon doların üzerindeydi. Michigan Eyalet Üniversitesi’nde bahçecilik yapan ve endüstri uzmanı olan Bert Cregg, çiftçilerin ağaçtan yüzde 50 kar elde edebildiklerini söyledi. Bay Wyckoff, kârının bir ağacının yüzde 20’sine yakın olduğunu söyledi.

Wyckoff’un Noel Ağacı Çiftliği’nin bazı hızları hızla arttı. Bay Wyckoff’un neredeyse tüm sistemleri dizel yakıtla çalışıyor; 2018’de galon başına 2,36 dolardan bu yıl 4,70 dolara çıktı.

İklim değişiminin devasa ağaç kaybı riskini artırıyor. Bu yıl ektiği 10.000 bitkiden 5.500’ü kuraklık ve su baskını nedeniyle görüldüdi. Bu ona en az 27.500 mal oldu. Tipik bir yılda yeni ağaçlarının yüzde 5 ila 10’unu kaybedebilir.

Kredi Kredi…

İş acımasızdır. Çiftlikte üç tam zamanlı çalışan var ancak yoğun dönemlerde dönüşümlü olarak 40’a kadar mevsimlik işçi çalışıyor. Üç büyük çim biçme makinesi (her biri 20.000 dolar) her mevsim yabani otları kesiyor, her bölgede iki kez budanıyor ve zararlılar ve bulaşıcı günlük olarak izleniyor.

Bay Wyckoff, lise halkını işe alarak, yerel avcılardan yardım alarak ve aile üyelerini işe alarak paradan tasarruf edeceğinizi söyledi. Eşi Leslie muhasebe yapıyor, teyzesi Judy biçmeyi seviyor ve 23 yaşındaki Johnny çiftlikte çalışıyor.

Bay Wyckoff, ebeveynlerinin ulusal yarışmalarda ödüllerini kazandığını ve Beyaz Saray’ı süslediğini söyledi. Aile, Michelle Obama ve eski Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşiyle tanıştı.

Her ne kadar Bay Wyckoff ve sektör desteği, talebin azalması halinde başka bir gerileme riskiyle ilgili bazı endişelere sahip olsa da, işler şu anda iyi durumda.

75 yaşındaki Hector Ruiz, yakın zamanda Fraser’in köknarını aramak için Manhattan’ın Stuyvesant Kasabasından yola çıktı. 5 metre boyunda utangaç bir ağaçla ayrıldı. Büyüklerin çoğu satıldı.

Hala toprakta olan ve gelecek yıllar için büyüyen köknar ağaçlarını işaretleyerek, “Ama oradaki ağaçlar için geri gelebilirim” dedi.

Wyckoff’un Belvidere, NJ’deki Noel Ağacı Çiftliği’nin sahibi John Wyckoff, 2024 Noeli için zamanında eve götürülmeye hazır olması gereken ağaçlar budaıyor. Kredi… Bryan Anselm için New York Times

Yapımcılar Eden Weingart, Andrew Hinderaker ve Dagny Salas. Geliştirme Gabriel Gianordoli ve Aliza Aufrichtig tarafından yapılmıştır.

Exit mobile version