Japon Şirketinin ABD Çelik Teklifi Biden’ın Sanayi Politikasını Test Ediyor

US Steel, Başkan Biden’ın ekonomi politikalarının ABD’ye geri döndüğünü söylediği kayıp üretim gücünün ikonik bir örneğidir.

Ancak her geçen ay hikayeleri küçülmüş olan şirket, Japon bir rakip tarafından satın alma planlarını duyurdu. Bu gelişme, Bay Biden’ı, ülkenin sanayi sektöründe yeniden canlandırma çabalarıyla uluslararası ittifakları yeniden inşa etme çabalarını ilişkilerde zor bir duruma soktu.

Bay Biden’ın ticaret anlaşmasıyla ilgili bazı rahatsızlıkları dile getirildi ve Japon Nippon Steel’in önerisi 14,1 milyarlık satın alma tekliflerini gözden geçirilebiliyor. Şirket, ucuz yabancı metal seline karşı rekabeti sürdürmekte zorlanan ve birkaç tanesini alıp tekliflerini değerlendiren US Steel’e yüklü bir prim teklif ediyor.

Teklif kısa sürede Bay Biden’ın Amerikan sanayisini canlandırma çabasında karşılaştığı zorlu siyasi tercihlerin yüksek profilli bir örnek haline geldi; bu, muhtemelen asıl görevi olan şeyin peşindeki başkanlığın yetkisini ne ölçüde esnetmeye açık olduğunu test edebilir. Ekonomik hedef: Amerika Birleşik resimlerinde yüksek maaşlı sendikal imalat işlerinin oluşturulması ve sürdürülmesi.

Bay Biden, satışın ulusal güvenliğin iptal edilmesi için Birleşik Çelik İşçileri Sendikası ve bu sonbaharda Ohio ve Pensilvanya’da önemli kararları savunan Demokratlar da dahil olmak üzere iki partili popülist senatörlerin baskısı altında yer aldı. Senatörler, yurt içinde sahip olunan çelik üretiminin ABD imalat ve tedarik zincirleri için kritik bilgilere sahip olduğunu iddia ediyor. Yabancı bir sahibinin ABD Çelik ürünleri ve üretimi, yurt taşımacılığının daha yüksek olabileceği konusunda uyardılar.

Missouri Cumhuriyetçi Senatörü Josh Hawley geçen hafta yaptığı bir röportajda “Bu gerçekten çok basit bir şey olmalı” dedi. “Tanrım, bu ülkelerde, özellikle binlerce işçinin iyi sendika işlerinde uğraştığını bunun gibi bir şirkette çelik üretimi sürdürmemiz söylemek neden bu kadar zor olur bilmiyorum.”

US Steel, anlaşmanın işçiye fayda sağlayacağını ve birleşen şirketlere çelik bölünmesinin “dünya lideri yetenekler” kazandıracağını söylüyor. Geçen ay, Nippon Steel’in şirketinin genel merkezini Pittsburgh’da tutmayı ve çelik işçileri sendikasının Aralık 2022’de onayladığı dört yıllık toplu iş sözleşmesine uymayı kabul ettiğini duyurdular.

Devralma teklifinin diğer destekçileri, satışı engellemenin önemli bir Amerikan müttefikini kızdırma riski taşıdığını söylüyor. Bay Biden, temiz enerji ve diğer teknolojik teknolojilerde Çin üretimine karşı koyma çabaları da dahil olmak üzere çok çeşitli Japon işbirliğine başvurudu ve geliştirilmiş piller de dahil olmak üzere yeni Amerikan üretim tesislerine yapılan Japon yatırımını neşeyle ateşliyor.

Başkan Donald J. Trump döneminde ticaret bakanı olarak görev yapan eski bir çelik şirketinin yöneticisi olan Wilbur Ross, geçen hafta The Wall Street Journal’da gösteriyor: “Anlaşmada ABD’nin savunmaya ihtiyacı vardı hiçbir şey yoktu. Washington polislerinin saldırıları yalnızca gereksiz jeopolitik gerilimler yaratır ve satın almanın kendisi değil, bu Amerikan ulusal eşitliği atılabilir.”

Bay Biden üzeri çapraz baskılara ek olarak: Yönetimin anlaşmasının iptal edilmesi durumunda 123 boyutlu US Steel’e ne yapılabileceği ve bunu yapıp yapmadığınız aslında şirketin yaklaşık 15.000 Kuzey Amerikalı çalışanı için daha fazla iş güvenliği garantisi olup olmayacağı belirsiz. .

US Steel, Nippon Steel ile yapılan anlaşmanın işçilere fayda sağlayacağını söylüyor ancak anlaşmaya şüpheyle yaklaşanlar, çelik üretimi ve iş kayıplarını önlemek için Başkan Biden’ı anlaşmayı gözden geçirmeye çağırıyor. Kredi… Lawrence Bryant/Reuters

US Steel, küresel piyasayı ucuz, devlet destekli çelikle dolduran Çin başta olmak üzere, artan dış rekabet koşullarında onlarca yıldır zorluklarla karşı karşıya kaldı. Amerikan başkanları, sübvansiyonlar, ithalat kısıtlamaları ve devlet alımları için Amerika’yı Satın Al gereklilikleri aracılığıyla yerli çelik malzemelerini desteklemek ve korumak için yıllarını harcadılar.

Özgürlükçü Cato Enstitüsünün düşünce sistemlerinden ticaret politikası uzmanı Scott Lincicome, 2017 tarihli bir araştırma makalesinde “Hiçbir ABD endüstrisi korumasından çelik endüstrisine kadar faydalanmadı” diye yazdı.

Son yıllarda başkanların bu korumaları daha da artırıldı. Bay Trump, Japonya’dan ithal edilenler de dahil olmak üzere ithal çeliğe vergiler uyguladı. Bay Biden, bu vergileri bir ölçüde geri çekmek amacıyla ittifakları yeniden inşa etmeye dikkat çekti. Bay Biden ayrıca altyapıya, temiz enerjiye ve diğer gelişmiş üretime yatırım yapmaya yönelik geniş kapsamlı yeni yapılara Amerika’yı Satın Alın’a katı hükümler ekledi.

Bu çabalar, Amerika Birleşik resimlerinin 1970’lerde ve hatta son yıllarda sahip olduğu yerli çelik üretiminin geri dönüşüne yaklaşamadı. Ham çelik üretimi, Başkan Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama döneminde, Bay Biden veya Bay Trump döneminde ise daha yüksek seviyelere ulaştı.

Sektördeki istihdam 1990’larda ve 2000’lerin ortasında bir şekilde başarısız oldu. 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki demir-çelik fabrikalarında 83.000’in biraz üzerinde işçi vardı; bu sayı 1992’deki sayının yarısından azdı.

Ohio’lu Sherrod Brown ve Pensilvanya’lı Bob Casey gibi ikisi de Demokrat olan senatörler ve her ikisi de Cumhuriyetçi olan Ohio’lu Bay Hawley ve JD Vance, Bay Biden’ı çelik üretimi ve istihdam kaybı karşı korunmak için teklif edilen US Steel satışını göz önünde bulundurmaya değer. Bay Brown, Nippon Steel’in şirket için tekliflerin aksamasından önce sendika sendikalarına bildirimde bulunmamasını veya sendika sendikalarına üye olmadığını belirtti.

Geçen ay Bay Biden’a yazdığı bir mektupta, “Birçok Ohiolu da dahil olmak üzere binlerce Amerikalı, iyi maaşlı, orta sınıf işler için bu sektöre üye” diye yazmıştı. “Bu işçiler, çalışanlarına yatırım yapan ve yalnızca sendikaya üye olma haklarını ödüllendiren değil, aynı zamanda iş gücüne saygı gösteren ve işbirliği yapan bir şirkette kalmayı hak ediyorlar.”

Anlaşmanın idari incelemesine yönelik çağrılar büyük ölçüde, CFIUS olarak bilinen ve Hazine Bakanı Janet L. Yellen’ın başkanlığını yaptığı ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’ne odaklandı. Komite, olası ulusal güvenlik tehditleri açısından Amerikan firmalarının yabancı şirketlerine olası satışlarını inceliyor ve ardından anlaşmayı askıya alabilecek veya bloke edebilen başkana önerilerde bulunuyor.

Noel’den kısa bir süre önce Bay Biden, inceleme talebini kabul etmişti ancak bunun engellenemeyeceğini söylemeden durdu.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi’ne başkanlık eden Lael Brainard, bir basın açıklamasında, Bay Biden’ın Amerikan yapımına yabancı yatırımı memnuniyetle karşıladığını ancak “Amerika’nın sahip olduğu bu ikonik şirketin yabancı bir kuruluş tarafından, hatta yakın bir müttefikten bile olsa satın alınmasına inandığını” ” dedi. — ulusal güvenlik ve tedarik zinciri üzerindeki potansiyel perspektif açısından ciddi bir incelemeyi hak ediyor gibi görünüyor.”

Bayan Brainard, yönetimin “böyle bir soruşturmanın bulgularını dikkatli bir şekilde incelemeye ve uygun olması halinde harekete geçirmeye hazır bir şekilde genişlettiğini” söyledi.

Çelik işçileri bu hareketle destek veriyorlar. United Steelworkers International’ın başkanı David McCall, yaptığı açıklamada, Bay Biden’ın “başkanın evrime ve endüstrilere olan sarsılmaz bağlılığını bir kez daha gösterdiğini” söyledi.

Bağımsız olarak oluşturulan, komitenin satış değerlendirmelerinin standart normlara uygun olduğunu söylüyor. CFIUS uzmanı ve Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi’nde ileri düzey araştırmacı olan Emily Kilcrease, bunun muhtemelen anlaşmanın ABD’de çelik üretim kapasitesinin yeniden düzenlenmesine yol açamayacağına ilişkin ayrıntılı bir ekonomik analiz içereceğini söyledi.

Ancak Bayan Kilcrease, komitenin geçmişteki kararlarına dayanarak, incelemenin satışını durduracak bir tavsiyenin çok ötesinde durmasını beklediğini söyledi. Bunun yerine, satışının devam etmesiyle CFIUS’un, ABD’deki istihdamını veya üretimin belirli özelliklerini tutmak için Nippon Steel’den bir sözleşme talep edilebileceğini söyledi.

“Bu anlaşma engellenirse şok unutmayın” dedi.

Bay Hawley, seçimin sonucunda Bay Biden’a ait olduğunu ve sektöre bağlılığının bir testi olduğunu söyledi.

“Yönetim satışının engellenmesi istiyorsa mutlaka sahipleri ve meşru yetkileri vardır” dedi. “Yani bu sadece şu soru; bunu mu istiyorsun? Peki bunu yapacak cesaretleri mi olacak?”

Exit mobile version