TÜRK-İŞ: Kasımda açlık sonu 14 bin 25 TL’ye yükseldi

ANKA

TÜRK-İŞ’in ” ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasının kasım ayı sonuçlarına nazaran, açlık hududu kasımda 14 bin 25 TL’ye çıktı, yoksulluk hududu 45 bin 686 TL’ye yükseldi, bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise 18 bin 239 TL oldu.

Aynı araştırmanda yer alan besin enflasyonunda yavaşlamaya işaret ederek, aylık besin enflasyonu yüzde 2,49 düzeyine geriledi.

Araştırmaya nazaran süt fiyatları, geçen aya nazaran yüzde 8,5 artarak marketlerde ortalama litresi 34,5 liradan satıldı. Kuru baklagillerin tamamında artış gözlendi. Bu kümede en yüksek artış nohutta görüldü. Nohut, geçen aya nazaran ortalama yüzde 21 artış gösterdi.

Açlık sonu kasımda 14 bin 25 TL’ye çıktı

Araştırmaya nazaran, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağı ya da kamuoyunda bilinen ismiyle açlık sonu kasım ayı itibariyle 14 bin 25 TL’ye yükseldi.

Yoksulluk sonu 45 bin 686 TL’ye yükseldi

Yoksulluk hududu olan besin harcaması ile giysi, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi gereksinimler için yapılması zarurî öbür aylık harcamalarının toplam meblağı ise 45 bin 686 TL’ye çıktı.

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” 18 bin 239 TL oldu

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” de aylık 18 bin 239 TL’ye yükseldi.

Gıda enflasyonu: Yüzde 2,49

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken taban harcama fiyatındaki artış bir evvelki aya nazaran yüzde 2,49 oranında gerçekleşti.

TÜRK-İŞ’in kasım ayı istatistiklerine gönre yıllık besin enflasyonu ise yüzde 80,12 oldu.

Exit mobile version